Основната тема на разговора беше Изпитвателната лаборатория за Електромагнитна съвместимост (ИЛ ЕМС) към БИМ.
Както вероятно повечето от Вас знаят Лабораторията е създадена през 1999 г. и е оборудвана с модерна апаратура с помощта на средства по европейските програми. ИЛ ЕМС е от жизнено значение за българската инженерна индустрия, която разчита на износа, и за която изпитването на ЕМС е задължително. Алтернативата е фирмите да ползват услугите на лаборатории в чужбина с десетократно по-високи такси и дълги срокове. За лабораторията е от решаващо значение компетентността на специалистите, които работят в нея. Изключително трудно е да се намерят нови, които могат да поемат тези функции, тъй като уредите са много сложни и е необходимо специално обучение.
През 2018 г. ръководителят на ИЛ ЕМС е освободен и с него напуска и целият персонал. Вследствие на това възниква проблем с намиране на компетентни специалисти, които да работят там. Поради недоброто качество на предоставяната услуга, драстично намаляват и клиентите на лабораторията.
През 2022 г. е изпуснат срокът за преакредитация респ. подготвените документи за преакредитация на лабораторията не са подадени до ИА БСА в изисквания шестмесечен срок преди 21.05.2022 г. Поради това се налага кандитатстване за първоначална акредитация. В момента новото ръководство на ИЛ ЕМС работи за покриване на критериите за нова акредитация:
- да има проведено успешно междулабораторно сравнение в обхвата на акредитация,
- калибриране на техническите средства,
- обучение на персонала по БДС EN ISO/ IEC 17025,
- проведен вътрешен одит на системата за управление на лабораторията,
- преглед от ръководството,
- персоналът да е с доказана компетентност в обхвата на акредитацията.
Председателят на БИМ не се ангажира с конкретен срок за възстановяване на акредитацията респ. рестартиране на работата на ИЛ ЕМС, но отбеляза, че това вероятно ще стане в рамките на около 6 месеца, т.е. до средата на 2023 г.
От своя страна председателят на УС на БАСЕЛ предложи съдействие от Асоциацията във връзка с намиране на подходящи кадри, както и подпомагане на БИМ пред институциите по отношение на аргументиране на важността на ИЛ ЕМС за български бизнес, с цел предоставяне на достатъчно финансови средства за нейното функциониране. Той предложи и бъдещо сътрудничество при изграждане напр. на лаборатория за електрическа мобилност.